Żyjemy w świecie, w którym świadomość ekologiczna stała się istotnym elementem. Prawdopodobnie codziennie podejmujesz osobiste kroki w kierunku bardziej zrównoważonego stylu życia. Jednym z ważnych kroków, jakie możesz podjąć, jest recykling w kuchni. Ale czym tak naprawdę jest recykling?
Najprościej rzecz ujmując, recykling polega na zbieraniu i przetwarzaniu odpadów, które w przeciwnym razie zostałyby wyrzucone, w celu przekształcenia ich w przedmioty użytkowe. Eksperci zajmujący się zrównoważonym rozwojem nazywają to "od kołyski do kołyski", co oznacza, że nie ma prawdziwego końca życia produktu - po jego zakończeniu odradza się on jako nowy produkt. W Stanach Zjednoczonych wskaźnik recyklingu wynosi 34%. Jest więc wiele do zrobienia! Recykling to ważny sposób na zmniejszenie ilości śmieci, które trafiają na wysypiska, a także na zmniejszenie ilości zasobów potrzebnych do produkcji przedmiotów.
Co dzieje się za każdym razem, gdy poddajesz odpady recyklingowi? Oto etapy, według Agencji Ochrony Środowiska, przez które przechodzą przedmioty poddane recyklingowi po wrzuceniu ich do niebieskiego pojemnika na surowce wtórne:
1. Zbieranie: Surowce wtórne są najpierw odbierane przez firmy świadczące usługi odbioru lub podrzucania.
2. Przetwarzanie: Surowce wtórne przechodzą następnie proces przetwarzania, który obejmuje sortowanie, czyszczenie i obróbkę. Surowce wtórne są towarem, dlatego po przetworzeniu są kupowane i sprzedawane w zależności od popytu i podaży.
3. Produkcja: Surowce wtórne są przetwarzane na produkty, które są sprzedawane do powszechnej konsumpcji.
4. Zakupy: Konsumenci kupują produkty, które zawierają materiały pochodzące z recyklingu, przyczyniając się w ten sposób do kontynuacji recyklingu i jego korzyści dla środowiska.
Skąd więc wiadomo, jakie przedmioty w kuchni można poddać recyklingowi? Aby lepiej to zrozumieć, przyjrzyjmy się temu bliżej:
Przedmioty kuchenne nadające się do recyklingu
Te przedmioty zazwyczaj mogą być poddawane recyklingowi:
- Aluminiowe/stalowe puszki (np. puszki po zupie, warzywach, kawie)
- Folia aluminiowa i aluminiowe naczynia kuchenne jednorazowego użytku
- Opakowania kartonowe (np. pudełka po płatkach śniadaniowych, kartony po mleku i sokach)
- Ręczniki papierowe
- Szklane butelki i słoiki
- Plastikowe butelki, słoiki i dzbanki
Przedmioty kuchenne, które nie nadają siędo recyklingu
Te przedmioty zazwyczaj nie podlegają recyklingowi:
- Kubki/pojemniki z pianki polistyrenowej
- Ceramika (np. naczynia, garnki)
- Szkło żaroodporne (np. Pyrex)
- Kryształ
- Brudne tworzywa sztuczne
- Plastikowe torby spożywcze
- Baterie (np. w sprzęcie kuchennym zasilanym bateriami)
(Źródło: Waste Management)
Należy pamiętać, że szczegółowe informacje na temat tego, co można, a czego nie można poddawać recyklingowi, mogą się różnić w zależności od miasta; należy więc sprawdzić to w lokalnych zakładach utylizacji odpadów.
Oto kilka wskazówek dotyczących efektywnego recyklingu:
1. Miej przy sobie torbę na zakupy, gdziekolwiek jesteś! Doskonałym sposobem na ograniczenie ilości tworzyw sztucznych jest noszenie przy sobie torby na zakupy wielokrotnego użytku, kiedy tylko dokonujesz zakupów. Miej kilka pojemników w samochodzie, aby być przygotowanym na każdą ewentualność.
2. ZAWSZE płucz wodą surowce wtórne przed wrzuceniem ich do pojemnika na surowce wtórne. Jeden zanieczyszczony przedmiot może spowodować, że cała partia surowców wtórnych zostanie odrzucona w centrum recyklingu. Jest to szczególnie ważne w przypadku tworzyw sztucznych.
3. Dowiedz się, które tworzywa sztuczne nadają się do recyklingu. Symbol liczbowy na spodzie pojemnika z tworzywa sztucznego oznacza rodzaj żywicy użytej w danej butelce, a nie to, czy nadaje się ona do recyklingu. Najprostszym sposobem określenia, czy dany plastik nadaje się do recyklingu, jest jego kształt. Najlepsze do recyklingu są butelki, dzbanki, słoiki i tuby. Więcej szczegółów można uzyskać w lokalnym zakładzie recyklingu, aby określić, jakie konkretnie rodzaje żywicy plastikowej (numer na spodzie plastiku) można poddać recyklingowi.
Kod identyfikacyjny żywicy SPI | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 |
Typ żywicy Zawartość | PET | HDpPE | Winyl | LDPE | PP | PS | INNE |
- PET - poli(tereftalan etylenu)
- HDPE - polietylen wysokiej gęstości |
- LDPE - polietylen małej gęstości
- PP - polipropylen |
- PS - polistyren
- Inne - Mieszane tworzywa sztuczne |
Źródło: EPA
4. Unikaj kupowania domowych odpadów niebezpiecznych (HHW). Należą do nich środki czystości, których używasz w kuchni. W miarę możliwości staraj się kupować alternatywne produkty, które nie są niebezpieczne. Sprawdź w lokalnym urzędzie gospodarki odpadami, jak pozbyć się środków czystości w razie potrzeby.
5. 5. Poddawaj baterie recyklingowi. W większości gmin organizowane są zbiórki baterii. Zwracaj uwagę na takie akcje!
6. Nie mieszaj urządzeń elektrycznych z innymi materiałami do recyklingu. Znajdź w pobliżu Centrum Zrzutu Odpadów Elektronicznych (Waste Management Electronics Drop-Off Center), aby bezpiecznie pozbyć się wszystkich urządzeń elektronicznych.
7. Redukuj i używaj ponownie! Recykling to wspaniała rzecz, ale należy również pamiętać o ograniczaniu ilości odpadów. Używaj ponownie plastikowych przedmiotów, myjąc pojemniki lub torebki z zamkiem błyskawicznym i ogranicz liczbę przedmiotów, które kupujesz co tydzień, takich jak sztućce i talerze jednorazowego użytku.
A teraz śmiało przystąp do recyklingu! Dzięki tej wiedzy o recyklingu i chęci wprowadzania zmian w swoim zakątku świata, możemy brać udział w pozytywnym wpływie recyklingu na środowisko.
Napisane przez Atifah Osman, stażystkę dietetyczną i Sharon Palmer, RDN
0 Komentarze