Nie ma nic lepszego niż filiżanka gorącej herbaty rumiankowej, aby pozbyć się niepokoju. Suszone kwiaty rumianku (Matricaria recutita) były stosowane już w czasach rzymskich ze względu na swoje działanie uspokajające. Obecnie coraz więcej badań wskazuje na to, że filiżanka pachnącej, uspokajającej herbaty rumiankowej może mieć prawdziwie relaksujące właściwości.
Co jest tym magicznym składnikiem relaksującym w rumianku? Wydaje się, że najbardziej obiecującym składnikiem jest żółty związek o nazwie apigenina, jeden z fenolowych flawonoidów rumianku. Przyjrzyjmy się naukowym podstawom wpływu rumianku na Twój umysł.
W badaniu opublikowanym w 2005 roku w Biological & Pharmaceutical Bulletin przyjrzano się apigeninie i powiązano ją z efektami poprawiającymi sen i uspokajającymi. Od tamtej pory kolejne badania potwierdziły prawdziwość tej hipotezy. W badaniu opublikowanym w 2017 roku w Complementary Therapies in Medicine stwierdzono, że stosowanie wyciągu z rumianku może znacząco poprawić jakość snu u osób starszych, co czyni go bezpieczniejszą alternatywą dla farmaceutycznych leków nasennych, które mogą powodować objawy odstawienia i inne negatywne skutki uboczne.
W badaniu sfinansowanym przez National Center for Complementary and Alternative Medicine i opublikowanym w sierpniowym numerze Journal of Clinical Psychopharmacology z 2009 roku oceniano działanie rumianku u pacjentów, u których zdiagnozowano zaburzenia lękowe uogólnione o nasileniu łagodnym do umiarkowanego. 57 uczestników otrzymywało albo kapsułki z rumiankiem zawierające 220 mg ekstraktu standaryzowanego na 1,2% apigeniny, albo placebo - kapsułkę o zapachu rumianku z laktozą. Rumianek wiązał się z większą redukcją wyników testów standaryzowanych dla ciężkiego lęku, w porównaniu z placebo. Te pozytywne wyniki zostały powtórzone w nowszym badaniu opublikowanym w 2016 r. w Phytomedicine. Naukowcy stwierdzili, że u osób, które przyjmowały doustnie wyciąg z rumianku przez 8 tygodni, nastąpiło klinicznie istotne zmniejszenie objawów uogólnionego zaburzenia lękowego, i stwierdzili, że rumianek może potencjalnie zapewnić korzystniejszy stosunek ryzyka do korzyści niż typowe leki przeciwlękowe, które mogą powodować skutki uboczne, takie jak przyrost masy ciała i bezsenność. Ponadto w czasopiśmie "Alternative Therapies in Health and Medicine" z września-października 2012 r. opublikowano wyniki badania rozpoznawczego, w którym stwierdzono znaczne obniżenie standaryzowanej punktacji depresji w przypadku rumianku w porównaniu z placebo.
A zatem, czy następna filiżanka herbaty rumiankowej pomoże Ci rozwiązać problem lęku i bezsenności? Mimo że konwencjonalne terapie lekowe w leczeniu depresji, lęku i bezsenności pomogły wielu osobom, wiele osób nie decyduje się na wypróbowanie tych leków z wielu powodów, w tym potencjalnych skutków ubocznych oraz obaw natury kulturowej lub finansowej. Dlatego rumianek może być obiecującym "naturalnym" środkiem uspokajającym, który warto dodać do swojej spiżarni.
Istnieją dowody na to, że bioaktywne składniki Matricaria recutita mogą uspokajać, ale ich ilość w jednej lub dwóch torebkach herbaty może nie być wystarczająca, aby pomóc wszystkim ludziom. Należy przeprowadzić więcej badań nad lekami z rumianku, abyśmy mogli w pełni zrozumieć ich skuteczność, a także określić korzystną dawkę. Mimo to z pewnością nie można zminimalizować wpływu, jaki na zdrowie psychiczne ma poświęcenie kilku chwil dla siebie, usiąść i popijać ciepły, trawiasty smak filiżanki herbaty rumiankowej.
0 Komentarze