Zastanawiasz się, co to jest indeks glikemiczny (IG)? Odpowiadam na najważniejsze pytania dotyczące IG żywności oraz nauki stojącej za tym pojęciem.
Termin indeks glikemiczny (IG) jest prawdopodobnie używany w wielu miejscach, od siłowni po najnowsze książki o odchudzaniu. Stosowanie diety o niskim indeksie glikemicznym jest z pewnością rosnącym trendem, ale czy istnieją dowody na to, że może ona pomóc w osiągnięciu lepszego stanu zdrowia?
Co to jest indeks glikemiczny?
Wszystko zaczyna się od węglowodanów, takich jak pieczywo, płatki śniadaniowe, owoce i cukry, które dostarczają organizmowi energii. Najprostszą formą węglowodanów jest glukoza, która napędza narządy i tkanki organizmu. Spożycie węglowodanów powoduje wzrost poziomu glukozy we krwi (lub cukru we krwi). Indeks glikemiczny jest narzędziem, które pozwala uszeregować różne pokarmy węglowodanowe i ich wpływ na poziom glukozy we krwi w skali od 0 do 100. Pokarmy o niskim indeksie glikemicznym zawierają wolno trawione węglowodany i powodują stopniowy, niewielki wzrost poziomu glukozy we krwi, natomiast pokarmy o wysokim indeksie glikemicznym zawierają szybko trawione węglowodany i powodują duży, gwałtowny wzrost i spadek poziomu glukozy we krwi.
Fasola, warzywa i produkty pełnoziarniste stanowią podstawę tych kulek wegetariańskich z białej fasoli o niskim IG z sosem z granatów i mandarynek.
Co to jest GL?
IG mówi jedynie, jak szybko dany rodzaj węglowodanów zamienia się w cukier w krwiobiegu; nie bierze pod uwagę ilości węglowodanów zawartych w typowej porcji danego pożywienia. Na przykład, niektóre pokarmy, takie jak arbuz, mogą mieć wysokie IG, ale zawierają mniejsze ilości węglowodanów, a zatem mają mniejszy wpływ na poziom glukozy we krwi. Ładunek glikemiczny (GL), obliczany na podstawie IG pomnożonego przez ilość węglowodanów w porcji żywności i podzielonego przez 100, uwzględnia zarówno IG, jak i ilość węglowodanów w danym produkcie oraz ich wpływ na poziom glukozy we krwi. Na przykład 80-gramowa porcja surowej marchwi zawiera 8 gramów węglowodanów, ma IG równy 16 i GL równy 1. Równanie brzmi: 16 × 8 ÷ 100 = 1. Nie trzeba jednak nosić ze sobą kalkulatora, aby określić indeks glikemiczny produktów spożywczych. Międzynarodowa baza danych IG (www.glycemicindex.com), stworzona przez Human Nutrition Unit na Uniwersytecie w Sydney, zawiera zarówno wartości IG, jak i GL dla prawie 2500 produktów spożywczych.
Jakie rodzaje żywności mają wysoki lub niski IG?
Zasadniczo produkty węglowodanowe o wysokim IG, takie jak białe bułki czy płatki kukurydziane, są bardziej przetworzone i rafinowane, natomiast produkty o niskim IG, takie jak jęczmień czy fasola, są mniej rafinowane i zawierają więcej błonnika. Jeśli chcesz sprawdzić, jak wypadają Twoje ulubione produkty, zajrzyj do międzynarodowej bazy danych IG.
Wolno trawiąca się ciecierzyca, pomidory i pełne ziarna sprawiają, że to danie z ciecierzycą jest świetnym posiłkiem o niskim IG.
Co się dzieje po zjedzeniu pokarmu o wysokim lub niskim IG?
Kiedy jesz posiłek o wysokim IG, przypomina to trochę jazdę kolejką górską: poziom glukozy we krwi gwałtownie wzrasta, wzrasta wyrzut insuliny, a glukoza jest pobierana przez tkankę mięśniową i tłuszcz. Następnie, jak gdyby kolejka górska spadała w dół, stężenie glukozy we krwi spada i uwalniane są hormony regulujące, co powoduje reaktywną hiperglikemię (stężenie glukozy poniżej normy). Właśnie w tym czasie pobudza się apetyt i może pojawić się pragnienie spożywania wysokowęglowodanowych pokarmów, które pomogą przywrócić prawidłowe stężenie glukozy we krwi. Nie ma takiej przejażdżki kolejką górską po spożyciu pokarmu o niskim IG. Zamiast tego stężenie glukozy we krwi wzrasta powoli, insulina jest uwalniana umiarkowanie, nie występuje reaktywna hiperglikemia, a uczucie sytości utrzymuje się dłużej.
Czy indeks glikemiczny może przynieść jakieś korzyści zdrowotne?
Jedną z oczywistych korzyści jest lepsza kontrola glukozy u osób chorych na cukrzycę. Przegląd randomizowanych, kontrolowanych badań porównujących diety o niskim IG z dietami o wyższym IG u osób z cukrzycą typu 2 został opublikowany w czasopiśmie Nutrients w marcu 2018 roku. W przeglądzie stwierdzono, że diety o niskim IG były związane ze znaczną poprawą biomarkera glukozy HbA1c, a także innych biomarkerów wskazujących na lepszą kontrolę glukozy. Amerykańskie Stowarzyszenie Diabetyków zaleca, aby IG zapewniał korzyści w zakresie kontroli glikemii nie tylko w odniesieniu do ilości spożywanych węglowodanów.
Modele diety o niskim IG zostały nawet powiązane ze zmniejszonym ryzykiem rozwoju cukrzycy typu 2. Ale na tym nie kończą się korzyści zdrowotne; obecne badania odkrywają wiele innych zalet, takich jak zdrowie serca i kontrola wagi. Dr Jenny Brand-Miller, profesor żywienia człowieka na Uniwersytecie w Sydney i jeden z czołowych światowych ekspertów w dziedzinie IG, mówi: "Istnieją bardzo przekonujące dowody na to, że diety o niskim IG poprawiają poziom cholesterolu, co oznacza, że pomagają zmniejszyć ryzyko chorób sercowo-naczyniowych". Wyjaśnia ona, że diety o niskim IG zmniejszają stres oksydacyjny (uszkodzenia powodowane przez wolne rodniki), a także, że błonnik lepki, taki jak ten występujący w produktach owsianych i roślinach strączkowych, jest powszechnie obecny w żywności o niskim IG i może leżeć u podstaw korzyści związanych z obniżeniem poziomu cholesterolu.
Metaanaliza badań opublikowana w czasopiśmie "Obesity Reviews" z lutego 2019 r. sugeruje, że dieta o niskim IG może skutecznie prowadzić do utraty wagi, poprawić wskaźnik masy ciała (BMI) i pomóc obniżyć poziom cholesterolu całkowitego i cholesterolu LDL. "Istnieje coraz więcej dowodów na to, że dieta o niskim IG wspomaga kontrolę masy ciała" - dodaje Brand-Miller. Hipotezę tę poparto kilkoma badaniami, w tym badaniem opublikowanym w Journal of Medicinal Food z maja 2019 r., w którym stwierdzono wśród uczestników z nadwagą, którzy obniżyli masę ciała o 12 procent, 18 procent tkanki tłuszczowej, prawie 9 procent obwodu talii, doświadczyli znacznego obniżenia poziomu cholesterolu całkowitego i LDL oraz trójglicerydów, a także obniżyli ciśnienie krwi. Brand-Miller zauważa, że wolno trawione węglowodany o niskim IG docierają do dolnych części jelita cienkiego i stymulują komórki L, które produkują hormon zwany GLP-1, znany z tego, że zwiększa sytość. Węglowodany o niskim IG obniżają także poziom insuliny po jedzeniu i ułatwiają organizmowi wykorzystanie tłuszczu jako źródła paliwa podczas łagodnego lub umiarkowanego wysiłku fizycznego.
Składniki o niskim indeksie glikemicznym, takie jak pełnoziarnisty owies, dynia, pestki dyni i przyprawy korzenne, są pyszne w Pumpkin Pie Overnight Oats.
Czy dieta o niskim IG ma jakieś wady?
Indeks glikemiczny nie jest idealnym narzędziem dietetycznym; niektóre wątpliwości dotyczą m.in:
- Do sprawdzenia wartości odżywczych potrzebne są tabele.
- Pod uwagę brane są tylko pokarmy zawierające węglowodany, a nie tłuszcze czy białka.
- Niektóre pokarmy bogate w składniki odżywcze mają wysoki IG, podczas gdy niektóre pokarmy ubogie w składniki odżywcze mają niski IG, co zachęca do wyeliminowania z diety niektórych zdrowych pokarmów. Na przykład czekolada ma niższy IG niż płatki owsiane.
- IG pokarmu jest inny, gdy jest on spożywany samodzielnie, a inny, gdy jest łączony z innymi pokarmami, np. w kanapce lub posiłku.
- Wpływ IG pokarmu jest różny u różnych osób, co wynika z indywidualnej reakcji na glukozę.
Wskazówki dotyczące diety o niskim IG
Ogólnie rzecz biorąc, nadal jest wiele powodów, by starać się jeść więcej produktów o niskim IG. Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci zacząć.
- IG powinien pomóc w wyborze odpowiednich produktów skrobiowych. Nie należy przejmować się IG białek, tłuszczów, orzechów oraz większości owoców i warzyw.
- Wypełnij połowę talerza nieskrobiowymi warzywami lub sałatą.
- Nie należy całkowicie eliminować z diety całego pokarmu roślinnego, takiego jak ziemniaki. Jeśli masz zamiar zjeść pokarm o wysokim IG, zjedz mniejszą porcję i połącz go z pokarmami o niskim IG.
- Do każdego posiłku należy dodawać zdrowe tłuszcze i chude białka, aby obniżyć IG posiłku.
- Pamiętaj, by wybierać produkty bogate w składniki odżywcze; nie chodzi tylko o to, jak niski IG możesz osiągnąć.
- Zamień pieczywo na takie o niskim IG, które zawiera grubo zmielone ziarna.
- Zamień rafinowane płatki śniadaniowe, takie jak płatki, na produkty o niższym IG, np. płatki owsiane.
0 Komentarze